cserepkalyha felmeres

Miért kerül pénzbe a helyszíni konzultáció? Nézzük meg együtt, miért fizet valójában.

Ebben az írásban szeretném összefoglalni, hogy egy helyszíni felmérés előtt mire terjed ki az előkészület, hogyan zajlik maga a találkozó, és mi minden kerül szóba a körülbelül kétórás konzultáció alatt.

Azért érzem szükségesnek ezt tisztázni, mert az utóbbi időben több kritikus hangot kaptam – kollégáktól és érdeklődőktől egyaránt –, hogy miért kérek 50–100 eurót egy konzultációért. Hát nézzük meg a részleteket, és döntse el a kedves olvasó maga: megérdemelt-e ez az összeg.

A kapcsolatfelvétel nem csak „egy telefon”

Amikor egy érdeklődő jelentkezik, az jellemzően telefonon vagy e-mailen keresztül történik. Egy átlagos válasz megfogalmazása 15–20 percet vesz igénybe – és ez még csak az első lépés. A telefonbeszélgetés sem rövidebb, de ilyenkor még nem megyünk bele a részletekbe. Csupán általános tájékoztatást adok.

Nem az információ visszatartása miatt nem beszélünk még konkrétumokról – egyszerűen nem lenne értelme. Először néhány alapkérdést tisztázunk: hol van a helyszín, mi az alapvető elképzelés, és mikor lenne alkalmas egy személyes találkozó.

Állapotfelmérő lap: a közös nyelv alapja

Amikor a vevő elfogadja, hogy a felmérés és a konzultáció díjköteles, e-mailben elküldöm számára az úgynevezett kályhás állapotfelmérő lapot. Ez a dokumentum több kategóriában, több tucat kérdést tartalmaz, valamint egy részletes jelmagyarázatot is.

Ez házi feladat.

A célja az, hogy a találkozóra már közös nyelvet beszéljünk. A kérdések gondolkodásra késztetik a megrendelőt: elkezdik megfogalmazni, mi az, ami számukra valóban megfelelő lenne.

És ez még csak az eleje…

Miután megegyeztünk a felmérés időpontjában, és a vevő átnézte a házi feladatként kapott állapotfelmérő lapot, kezdődhet a helyszíni konzultáció. Ez a találkozó több mint egy egyszerű „ránézés” – minden fontos részletet átbeszélünk, hogy a végeredmény ne csak szép, de működőképes és hosszú távon is örömet okozó megoldás legyen.

1. Elhelyezkedés – emelet vagy földszint?


Elsőként azt vizsgálom, hol helyezkedik el az ingatlanban a tervezett építés: földszinten vagy emeleten? Ez nem csupán praktikus kérdés, hanem az anyagmozgatás idejét és költségét is befolyásoló tényező.

2. Padlóburkolat és padlófűtés


A következő lépés a burkolattípus felmérése: hajópadló, parketta, szőnyeg, járólap? Van-e padlófűtés? Ez kulcsfontosságú, mert a cserépkályha tömege elérheti akár a két tonnát is. Én csak akkor építek padlófűtés fölé, ha azt előzőleg megerősítjük – például beton cölöpökkel. Ezeket az infra kamerás felmérés után, a padlócsövek közé fúrom be, nehogy kárt tegyek a rendszerben.

3. Nyílászárók és hőszigetelés


Nem mindegy, milyen ablakok vannak: régi fa keretes, dupla vagy tripla üvegezésű nyílászárók? A szigetelés mértéke a hőszükséglet-számítás alapja, és légtömörség szempontjából is fontos. Meg kell vizsgálni, szükség lesz-e külső levegő bevezetésre.

4. Kémény – van vagy nincs?


Ha van kémény, megnézzük a típusát: falazott, szerelt, szigetelt, kerámia vagy samott? Fontos az állapota, átmérője, magassága, van-e tisztítónyílás, hogyan történik a kondenzvíz elvezetése, és megfelelő-e a szigetelés. Ha nincs kémény, akkor a bekötés magasságát előre meg kell határozni – így elkerülhető az utólagos bontás és a 200 eurós extra költség.

5. Mire lesz használva a berendezés?


Megkérdezem, mekkora teret szeretne kifűteni az ügyfél, fő- vagy kiegészítő fűtésnek szánja-e a berendezést, és életvitelszerűen lakik-e az ingatlanban vagy csak alkalmanként használja. Ezen múlik, hogy milyen típusú és méretű kályhát vagy kandallót javaslok.

6. Külső levegő és extra funkciók


Szóba kerül a külső levegő bevezetése, az elektromos égésvezérlés előnyei és hátrányai, az ECO – tűztér, a szabványok és előírások, valamint a jövőbeli várható szigorítások is. A cél, hogy a vevő ne csak a mostani, hanem a jövőbeli elvárásoknak is megfelelő megoldást kapjon.

7. Design és funkció – minden, amit a vevő megálmodott


Megbeszéljük, legyen-e ülőpadka, fatároló, háttámla, fekvőrész. Milyen színű, formájú, stílusú csempét szeretne? Vannak-e különleges kívánságok, például frízek, reliefek, családi címer vagy monogram? Ezeket mind rögzítjük.

8. Kivitelezés körülményei


Megkérdezem, van-e áramellátás (legalább 220V és 16 amper), mert a csúszóasztalos vizes vágógépem indításához ez szükséges. Szó esik a munkaterület védelméről is: igényli-e a vevő a padló, falak fóliázását, a törmelék elszállítását. Elmondom, hogy csak 15 °C felett vállalok munkát – a saját és a kályha egészsége érdekében.

9. Látványterv, árajánlat, szerződés


A helyszíni konzultáció után általában egy héten belül elkészítem a személyre szabott látványtervet – ez lehet kézi rajz vagy 3D-s számítógépes ábra. Ezzel együtt megérkezik az árajánlat és a kivitelezés javasolt dátuma. Az egyedibb daraboknál több e-mail-váltásra is szükség van, hiszen gyakran kérnek különleges elemeket.

Ha minden részletet egyeztettünk, kiállítom az előlegbekérőt és elkészítem a szerződést, amely részletesen tartalmazza a vevő vállalásait és az én felelősségemet. Végül – a megbeszélt napokon – megépül a cserépkályha.


Lehetséges hibák cserépkályha-építésnél és azok következményei, ha nem megfelően alapos a felmérés, vagy a szakember.

LeírásKövetkezményPlusz költség (euró)
Rosszul méretezett kályha vagy tűztérTúl- vagy alulfűtés, kellemetlen hőérzet, pazarlás300–1200
Nem megfelelő alapozásSüllyedő kályha, repedő burkolat, instabil szerkezet800–1500
Hibás kéménybekötésGyenge huzat, visszaáramló füst, CO-veszély200–600
Légellátás hiányaInstabil égés, füst visszaáramlás, párásodás, penészesedés300–700
Gyenge anyagok, hibás kivitelezésRepedések, rövid élettartam, hatékonyságvesztés600–2000
Esztétikai hibákCsak bontással javíthatók, tartós vizuális zavar
Szabálytalan kivitelezésBírság, biztosító nem fizet, használat megtiltható100–1000 + javítás

És végül… sok vagy kevés az 50–100 eurós konzultációs díj?


https://www.hordozhatocserepkalyha.hu/ 
Elérhetőségem: +36 70 562 9307, Bathó Mátyás, szakképzett cserépkályhás. 

#cserepkalyhas #cserépkályha #kandallo

Similar Posts